Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Ptačí krmítka – víte, kam je dát a co do nich nepatří?

Info ikona
Ptačí krmítka – víte, kam je dát a co do nich nepatří?

Věděli jste, že tělíčko malého pěvce může za jednu mrazivou noc ztratit až pětinu své váhy? Které krmítko je vhodné pro opeřené strávníky, kam ho (ne)dávat a čím ho (ne)plnit?

Terezie Benoni | 3. 11. 2023

Původně jsme pro vás chtěli vytvořit galerii krásných a vysoce stylových ptačích krmítek. Ale zjistili jsme, že ne každé designové krmítko je pro ptáky vhodné, ba dokonce většina z těch elegantních kousků ptáky prostě neláká. Třeba proto, že krmítko není zastřešené a jídlo je tudíž mokré a třeba i hnije. Nebo proto, že se v něm necítí bezpečně a nemají z něj přehled o případných predátorech. Pojďme si radši ukázat, jak by ideální krmítko mělo vypadat a kam je bobré ho na zahradě umístit – tou největší designovkou bude potom na krmítku ptactvo samo! A nebojte, máme pro vás i pár hezkých a přitom vhodných kousků.

Jak vypadá správné krmítko?

  • Nejdůležitější je, aby na něm potrava byla chráněna před vlhkostí – krmivo zvlhlé deštěm nebo sněhem se rychle kazí. Ptáci jsou v době nouze schopní spořádat i zkažené potraviny, to jim pak ale působí trávicí potíže a může vést i k jejich úhynu. Krmítko má proto mít stříšku, která by měla o několik centimetrů přesahovat základnu. Ta má mít alespoň 20 x 20 cm, aby se na ní ptáci netísnili a vešly se sem i větší druhy, třeba kos.
  • Základna by měla být ještě chráněna z boků, aby z ní potrava nevypadávala nebo aby ji nerozfoukal vítr.
  • A poslední důležitá věc je odtok vody - stačí, když mezi podlahou krmítka a bočnicí bude malá mezera.
Info ikona
Ptačí krmítka – víte, kam je dát a co do nich nepatří?

Kam ho umístit?

Ideálně na klidné a dobře přehledné místo, nejlépe ve stínu, odkud mají ptáci rozhled a mohou včas uniknout před predátory. Alespoň dva metry od nejbližších keřů či stromů, ve kterých mohou číhat kočky nebo kuny. Krmítko by také mělo být alespoň 1,5 m nad zemí. Chcete-li ho umístit na strom, nepřipevňujte ho na kmen, po kterém mohou šelmy do krmítka vyšplhat, ale zavěste ho raději na větev, opět alespoň dva metry od kmene. Ptákům, kteří sbírají potravu ze země, jako jsou pěnkavy, zvonci, strnadi, kosi nebo kvíčaly, můžeme zhotovit jednoduchý zásyp, nebo pro ně existují speciální přízemní krmítka se stříškou.

Info ikona
Ptačí krmítka – víte, kam je dát a co do nich nepatří?

Co patří a nepatří do krmítka? 

Nikdy nekrmte plesnivými či jinak zkaženými potravinami. Vhodné suroviny z vaší kuchyně, jako je vařená rýže, maso nebo lůj, nesmějí být kořeněné, solené, uzené ani přepálené. Ptáčkům nedělá dobře čerstvé pečivo, výrobky obsahující sůl nebo droždí, margaríny nebo přepalené tuky. To vše může zapříčinit i úhyn malých opeřenců. Nabídněte jim raději strouhanou mrkev, kousky jablek, ovesné vločky, jeřabiny, plody bezu černého, hlohu, rakytníku, semena plevelů a obilovin

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku