Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Moderní dřevostavba na dalekém severu

Pětičlenná rodina hledala ideální místo, kde společně trávit volný čas. Nyní mohou z tepla domova za zvuků Severního ledového oceánu pozorovat polární záři!

Terezie Benoni | 12. 01. 2020

Jednoduchá a nepříliš velká dřevostavba dokonale ladí s dramatickým okolím. Je citlivě zasazená mezi skaliska opracovaná divokým oceánem a ze všech stran ji obklopují vřesoviště. „Bydlíme ve městě Alta a náš prázdinový dům je odtud vzdálený asi 60 km,“ popisuje majitelka domu Anna Utkilen. Alta leží v severním Norsku až za severním polárním kruhem a má přibližně 18 tisíc obyvatel. Právě zde žije také Anna s partnerem a jejich dětmi (chlapec 20, dívky 16 a 12). Oba pracují jako inženýři- stavební a elektrotechnický. Společně se pustili do stavby jejich vysněného domu v opravdové divočině.
 Pro svou rodinu navrhli dům o velikosti 100 m². K dispozici mají 3 ložnice ve dvou patrech, kuchyň, obývací pokoj, koupelnu, technickou místnost, podkroví a poměrně velkou chodbu. Celkem je zde 10 lůžek. „Samotná stavba domu nebyla o moc náročnější, než jakákoli jiná akce podobného typu. Problémy se samozřejmě vyskytly, ale podařilo se nám je rychle vyřešit. Místo, kde jsme se rozhodli dům postavit, je vystaveno skutečně tvrdým přírodním podmínkám. Museli jsme to vymyslet tak, aby dům odolal poryvům větru. Nesměli jsme podcenit statiku a pak také izolaci velkých skleněnných ploch.“  
 Topení bylo při stavbě domu také velké téma. Ačkoli tu tepelné ztráty jsou, nejedná se o nic dramatického. Dům má vytápěné podlahy a hlavním zdrojem je teplené čerpadlo. „Plánujeme v obývací části postavit klasický dřevěný krb, ale to spíš proto, že si chceme v zimě užít pohled do ohně a jeho útulnou atmosféru. Pokaždé, když z domu odjíždíme, necháme topení pouze temperovat na 12 stupňů,“ vysvětluje Anna.

Chatu chtěli rozšířit, při té příležitosti ji komplet opravili

Kuchyňský ostrůvek s varnou deskou a umyvadlem je stejně jako jídelní stůl vyrobený z bambusu. 

Na kuchyňský ostrůvek přímo navazuje jídelní stůl. Při vaření tak není Anna sama a může si povídat s ostatními členy rodiny. Foto: instagram.com/avvendel
 

Při snídani pozorují velryby

„Naše kuchyně má 300 cm dlouhý kuchyňský ostrov z bambusu, na který plynule navazuje jídelní stůl. Chtěli jsme vytvořit prostorné místo, kde si lidé mohou připravovat jídlo, sednout si a současně hovořit.“ Interiér domu je výjimečný v tom, že zde najdete jen minimum věcí. A to platí i pro kuchyni, kterou vyrobila dánská firma Kvik. Všechny skříně a skříňky jsou zabudované, aby nic něrušilo čistý a jednoduchý vzhled. Dominantou tak stále zůstává pohled z oken do okolní přírody. Z tohoto důvodu zůstala také okna bez jakýchkoli skříněk, polic nebo dekorací.
 „Abych se cítila doma skutečně dobře, potřebuji kolem sebe hodně světla, spoustu přírodních materiálů, kombinaci starých a nových věcí. Zásadní je pro mě minimalismus. Stačí mi skutečně jen pár věcí, které vytvoří tu správnou atmosféru. Kvůli tomu, že máme rádi vzdušný prostor, je v celém domě veškerý úložný nábytek zabudovaný,“ říká Anna. Z kuchyně můžeme vstoupit do hlavní ložnice a na terasu, nebo v opačném směru do obývací části.
 V domě najdeme hned několik druhů dřeva. Opláštění domu je z hoblované borovice v odstínu Alpine black. V domě je pak na podlahy použitá borovice bez suků od výrobce Boenflooring, strop a obklady na stěnách jsou z dubové a březové dýhy. Nejvýraznějším solitérem jsou zelené pohovky v obývací části. „Naše zelené pohovky pochází ze 70. let a koupila jsem je od jedné staré dámy. Jsou od známé norské značky s názvem Hjellegjerde a po čtyřiceti letech používání jsou v perfektním stavu. Jsme nadšení, když můžeme znovu použít nějakou starou věc.“ 
 

Kamenná budova dodržuje tradici a přidává moderní trendy

Galerie: Kde dávají velryby dobrou noc

Foto: instagram.com/avvendel