REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Francouzský styl bydlení v domě ze 17. století

Dům, jehož historie sahá až do 17. století, stojí ve staré zástavbě švédského Stockholmu. Během staletí byl interiér několikrát opraven, byla sem zavedená kanalizace, plyn, ústřední topení, elektrika a přesto vypadá, že se od doby svého vzniku téměř nezměnil. Byt, který navštívíme, se nachází ve třetím a čtvrtém patře činžovního domu. V prvním patře bytu na ploše 64 m² najdeme halu, kuchyň, obývací pokoj a koupelnu. Nechybí ani dvě praktické komory, které nabízejí dostatek úložného prostoru. V patře je pak ložnice s koupelnou a šatnou. 
 

Provence styl ve své nejčistší podobě

Ačkoli se nacházíme v hlavním městě Švédska, je byt zařízený ve francouzském stylu Provence. Najdeme tu samozřejmě také prvky rustikálního skandinávského stylu bydlení, ale nábytkové solitéry, textilie i drobné dekorace nás přenesou do voňavé Francie. Dominantní barvou je perleťově šedá, která se objevuje v celém bytě. Touto lněnou barvou byla ošetřena většina dřevěných prvků, jako dřevěné obklady na zdech, dveře, okna a některé kusy nábytku. Podlaha je původní z 18. století a stačilo pouze nově zbrousit a nalakovat. Elektrické zásuvky a keramické vypínače byly vyrobené nově ve starém stylu společností Gysinge Byggnadsvård. 

Moderní prvky jako radiátory, sporák, nebo vana byly pořízené nově v retro stylu s mosaznými detaily. Výrazný červený sporák je zcela nepřehlédnutelný a byl ručně vyroběný firmou Officine Gullo Restart v Toskánsku. Kuchyňské skříňky byly vyrobené kolem roku 1900 a znovu natřeny bílou nebo modrou lněnou olejovou barvou. Dveře, které dřív kuchyň oddělovaly, jsou nyní pryč a prostor je spojený v jeden celek. V obývacím pokoji okamžitě upoutají pozornost plně funkční kachlová kamna z 18. století. Atmosféru podtrhují ručně tištěné tapety se vzorem růží od značky Långholmen. Ložnici v patře zdobí původní střešní trámy a krokve, světlíky a cihlové zdi. Bíle omítnuté stěny s prkennou podlahou mají nenapodobitelnou patinu. Knihovny a skříně jsou v šedém dekoru a podtrhují atmosféru bydlení ve stylu Provence. O teplo se kromě moderních zdrojů postarají také dobová litinová kamna. Koupelny se dočkaly kompletní rekonstrukce před čtyřmi lety, ale použité retro komponenty a materiály dokonale korespondují s celkovou atmosférou tohoto bytu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA