Moderní cesta z města. Víkendový domek za Prahou jako útočiště

Na počátku stála touha vyčistit si hlavu od městského shonu. Lubomír tak začal hledat ideální parcelu, kterou nakonec objevil v malé vesničce kousek od Berouna. Po vyřešení právních a technických překážek (pozemek leží ve svahu a v době pořizování nebylo úplně vyjasněné jeho vlastnictví) se majitelé spolu s architektem pustili do práce. Půdorys domu je navržen do tvaru písmene T s nožičkou orientovanou na jih, kde je obývací pokoj a nad ním ložnice. Zatímco do útulného obýváku se schází po třech schodech, k loži se stoupá po osmi. Pár tady usíná na bukové posteli, která je narozdíl od většiny nábytku nová. „Když totiž přijde řeč na spaní, vintage krása jde stranou,“ vysvětluje Lubomír.

Stejný přístup uplatnil i u dalších praktických oblastí jako je kuchyň a koupelna, kde zainvestoval do slinutých dlaždic s travertinovým dekorem. „Vyšly na osm set korun za metr, ale jsou tak krásné, že rozhodně nelituji,“ říká. Severně orientovaná koupelna je naproti kuchyňské lince z Ikea, toaleta ale musela jít za roh. Podle norem totiž nesmí být v těsné blízkosti s místem, kde se vaří. Do interiéru o rozloze sedmdesát metrů čtverečních se vešla také jídelna v západním křídle domu. Vévodí jí masivní stůl z šedesátých let zdobený ubrusem s akvarelovým motivem, zopakovaným také na závěsu navazující chodbičky. Provázanost barev a stylů je totiž pro celý dům typická. Hlavní šedá linie se nechává svádět zelenými odstíny, jež se v různých variacích objevují na dekoracích, stěnách i rostlinách.

Foto: Zuzana Veselá. Článek vyšel v Nordic speciálu Marianne Bydlení. Aktuálně pro vás pilně připravujeme druhé číslo, které vyjde v létě!