REKLAMA
REKLAMA

Moderní úsporná budova novým orientačním bodem

„Ztratíte se tu rychleji než v supermarketu,“ řekl o oblasti Herdade architekt Luís Rebelo de Andrade, který dostal za úkol postavit uprostřed nehostinné krajiny dům i se zemědělskou budovou. Divočina o rozloze 500 hektarů se nachází asi sedm kilometrů od nejbližsího města Alcácer do Sal. Jednotvárná krajina je posetá zelenými deštníky korkových dubů a kromě zavlažovacího kanálu zde nenajdete žádný výrazný přírodní orientační bod. A to se rozhodl portugalský architekt napravit. 

Foto: João Guimarães - JG Photography, architonic.com

Jednoduchá stavba s minimálními náklady

Moderní dům i přilehlá zemědělská budova byly navrženy tak, aby byla minimalizovaná jak délka stavby, tak celkové náklady samotné realizace, ale i její následný provoz. Na prvním místě stála udržitelnost a proto zde najdeme nejen solární panely, ale i teplené kolektory. Tyty přírodní energetické zdroje nakonec produkují mnohem víc energie, než dům spotřebuje. Zvenčí jednoduchý dům se sedlovou střechovou a klasickými okny poskytuje svým obyvatelům maximální komfort. Interiér se narozdíl od divoké červené fasády odehrává v tlumených tónech a minimalistickém designu.

Foto: João Guimarães - JG Photography, architonic.com

Jednoduchý ale útulný interiér

Jednoduchému obývacímu prostoru dominuje prosklenná stěna, která vede na prostornou dřevěnou terasu. Dřevo najdeme nejen na podlahách, ale občas se zvedne a vytvoří obklad stěny, nebo v sobě uschová dostatečné úložné prostory. Ať už se jedná o šatní skříně v chodbě, nebo rozsáhlé potravinové a úložné prostory v kuchyni. Kuchyň je zcela atypická. Otevřená místnost ve tvaru úzkého obdélníku je tvořena z jedné strany dřevěnou vestavěnou skříní, na straně druhé velkoformátovým oknem, pod kterým stojí transparentní kuchyňská linka bez horních skříněk. Ta v sobě ukrývá veškeré spotřebiče, varnou desku i umyvadlo. Čistý design zde nic nenarušuje, podobně jako v dokonale bílé koupelně. Jednoduchý interiér zútulňuje několik šikovně vybraných koberců, pohodlných křesílek a uměleckých předmětů. Největší ozdobou je výhled na okolní korkovníky, ale především dům samotný
 

Foto: João Guimarães - JG Photography, architonic.com

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA