Odkládací stolek – kde je nenahraditelný a jak vybrat ten nejlepší? Plus 15 stylových tipů

Výška

Odkládací stolek umisťujeme nejčastěji vedle pohovky či křesla. V takovém případě by měla výška stolku být stejná nebo jen o kousek nižší než opěradlo. U křesel a pohovek bez opěradla si zkuste představit, kde by asi opěradlo bylo a volte výšku stolku podle toho.

Tvar

Aktuálním trendem jsou nejrůznější geometrické tvary, hexagony a další mnohoúhelníky. „Pokud máte všechny kusy nábytku v pokoji hranaté, může oválný nebo kulatý odkládací stolek příjemně oživit jednotvárnou geometrii interiéru,” doporučuje designérka Eva Dvořáková z Bonami.

Vzhled

Nejdůležitější je, aby se odkládací stolek hodil ke stávajícímu nábytku, pak teprve hleďte na trendy. Oblíbená je momentálně kombinace robustnější desky z materiálů, jako je mramor (poslední dobou se hodně objevuje zelený, růžový a hnědý), beton nebo dřevo s kresbou suků a letokruhů a subtilnějšího kovového podnoží. Kov může být černý, stříbrný, ale i zabarvený do zlata nebo do měděna. Zajímavě vypadá také deska z korku.

Stabilita

I ten nejmenší stolek musí být stabilní. Vyhněte se designovým kouskům, které mají základnu mnohem menší než odkládací desku. Jestliže stolek budete používat u pohovky nebo křesla a občas si na něj natáhnete nohy, měl by být stabilní i těžký, aby vám pod nohami neutíkal. Vhodný je třeba masiv nebo moderní kousky z betonu, který působí křehce, ale přitom se ani nehne.

Prostor

Nemáte dost místa na konferenční stolek a odkládací stolky k tomu? Nebo nechcete interiér přeplnit? Vyřeště to pohovkou s úložným prostorem z vnější strany opěrek nebo multifunkčním odkládacím stolkem. Některé z nich můžete využít zároveň jako extra stoličku či schůdky, jiné kombinují odkládací plochu s úložným prostorem - ať už je to zásuvka, policový díl nebo třeba stojan na časopisy. Stolek může být i výklopný nebo skládací, ten můžete jednoduše složit pod pohovku nebo ke stěně.