Autorky projektu Zašívárna: Vyšívání má antistresový účinek

Proč je vyšívání tak skvělé?

Š+H: Je to jednoduchá, zábavná činnost, jež má podle vědeckých studií terapeutický a antistresový účinek. Navíc s krásným výsledkem.

Jak se záliba ve vyšívání odráží ve vašem bydlení?

Š: Na gauči máme obě několik polštářů s našimi geometrickými zvířaty. Moje stěny navíc zdobí textilní obrazy od výtvarníků a mým nejnovějším rukodělným přírůstkem jsou židle s vyšitými opěradly.

Jakou poslední věc jste si pořídili do bytu?

H: Koupila jsem velikánskou postel pro svou malou holčičku.

Š: Já jsem se nedávno stěhovala. Postupně vybaluji věci a hledám pro ně to pravé místo. Naposledy jsem měla v ruce vyřezávaný kámen od kamaráda z Irska. 

Jaké barvy a materiály vás teď nejvíc baví?

Š+H: Po dlouhém pátrání jsme sehnaly přírodní len, který je stoprocentně české výroby. Len je dokonalá látka - v létě chladí a v zimě hřeje. Navíc se na něj skvěle vyšívá. Podobnou slabost máme pro konopí. V barvách rády kombinujeme teplé a studené odstíny, třeba tyrkysovou a šedou nebo žlutou s růžovou. Teď jsme si oblíbily zlatou.

Šárka Syslová (35) a Hanka Lísalová (39), designér

Hanku učila vyšívat její maminka, Šárka se k této aktivitě dostala ve škole – na textilní průmyslovce vystudovala obor krajkářská a vyšívačská tvorba. Společnou vášeň před třemi lety proměnily v projekt Zašívárna: pořádají workshopy a prodávají sady i hotové výšivky. Loni jim vyšla kniha Moderní vyšívání ze Zašívárny.