Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Detox šatníku: vyhoďte věci, do kterých nezhubnete, uleví se vám

Vizážistka a stylistka Petra Šestáková radí lidem s organizací šatníku denně.

Detoxikovaný šatník rovná se mír v duši. Tohle téma je žhavé už pár let a nabaluje na sebe další a další rozměry: módu, design, interiér, minimalismus, udržitelnost. Neznámější českou specialistkou na očistu šatníku je vizážistka a stylistka Petra Šestáková. Ptali jsme se jí na spoustu věcí, ale hlavně na to, jak to udělat, aby ve skříních jednou provždy zavládl pořádek.

Olga Procházková | 5. 04. 2019

Co se změnilo od doby, kdy jste před čtyřmi lety vydala knihu Detox šatníku?
Během těch pár let se tohle téma stalo opravdu trendem. Samozřejmě ne jen kvůli mé knize, přišlo spousta publikací ze zahraničí. Ze zbavování se zbytečných věcí a úsporného až minimalistického šatníku se staly fenomény. A dotýkají se nejen bydlení a šetření prostoru v bytě, ale i psychologie, duševní pohody a ekologie. 

O co se teď lidé zajímají nejvíc? 
Mám opravdu různorodou klientelu, takže je těžké paušalizovat, ale hodně frčí takzvaný kapslový šatník.

Co to je?
Jde o styl, kdy máte určitý omezený počet, například třicet kusů oblečení včetně bot, a ty jsou tak dobře designově propojené, že je můžete nekonečně kombinovat. Pokud se nějaká věc obnosí nebo vyjde z módy, koupíte si „náhradní“ kousek, ale celkově šatník nezvětšujete. To už je ale opravdu vysoká škola stylu.

A jak si doma udělat efektivní detox toho našeho, obyčejného šatníku?
Nejdřív si musíte vyhradit čas. Někomu stačí odpoledne, jiný potřebuje víkend. Všechny věci byste měli vyndat ze skříní, včetně spodního prádla, ponožek a pásků a doplňků, naskládat k sobě podle druhu, kalhoty, trika, halenky, bundy, boty, pásky a tak dále. Pak každou věc z každé hromádky vzít do ruky a rozhodnout se, zda si ji necháte, nebo půjde pryč. A vyhodit všechno, co nesedí vaší duši a tělu, všechno, co je obnošené, neúměrně velké nebo malé, z módy. Nepočítat s tím, že zhubnete sedm kilo a nebýt sentimentální. 

Sentiment hraje roli?
Náš šatník by neměl být sbírkou památek na první rande, cestu do porodnice a první místo v krajském přeboru. Ani souborem krásných kousků velikosti 36, do kterých se už dva roky chystáme zhubnout. Pár věcí snad ano, ale jinak bychom měli zůstat střízliví. Teď jsem byla u paní, která má ve skříni luxusní šaty od manžela, ale nechává si je jen proto, aby mohla říct, že je má, kdyby se po nich ptal. Ale nosit je nechce. Tohle nemá smysl. Vždyť všechno by se mělo dát nějak vyřešit. Nejlépe hned říct, že by je chtěla vyměnit a tak dále.  
 
Když věci proberu, co by mi mělo zbýt?
Šatník plný kousků, které máte ráda, dobře v nich vypadáte, dobře se v nich cítíte a odpovídají vašemu vkusu. V tu chvíli zároveň zjistíte, co vám chybí, a efektivně to  můžete doplnit. A v rámci minimalismu je dobré ctít nejen styl, ale i barvenost: ideální je paleta neutrálních tónů, doplněná třeba o jednu výraznější barvu. Obvykle mají lidi více typů oblečení: věci do práce, na doma, na sport a na hobby. Všechny by měly splňovat efektivní a úsporné parametry. 

Jak efektivně zorganizovat šatník