Laponské sny uhnětené z keramické hlíny

Začátkem letošního září jsem měla příležitost zavítat téměř k severnímu polárnímu kruh do země sobů, brusinek a překrásné ruční keramiky Pentik. Ta má totiž centrálu právě v laponském městečku Posio, vzdáleném pouhých 130 kilometrů od dílny samotného Santy Clause, kterému tu nikdo neřekne jinak než Joulupukki...

Santa Claus Village v Rovaniemi

Santa Claus, Joulupukki nebo Děda Mráz – na všechny ty se tu těší děti z celého světa a je jedno, jakým jménem ho nazývají. Kouzelného dědečka můžete navštívit přímo v jeho pracovně, poslat pohled zpoza polárního kruhu z jeho poštovní ústředny, něco mu vzkázat nebo se povozit na ochočeném sobovi. Tady je možné vše!

Podobně kouzelná je také keramická manufaktura Pentik, ve které se velký podíl práce stále provádí ručně. Uprostřed překrásných lesů, v obklopení tichých jezerních hladin sídlí výroba a kousek od ní také obchod s kavárnou, galerií a kulturním centrem Laponska. Příběh nejseverněji položené keramičky na světě se začal psát v roce 1971, kdy ji z vášně pro řemeslo a nadšení z tvorby založili manželé Anu a Topi Pentikäinen a pojmenovali po společném příjmení. Objevte s námi půvabná zákoutí keramické výroby a nahlédněte pod ruce, které ročně vyprodukují na 300 000 kusů ručně zdobených produktů. Na rozsáhlejší reportáže nejen z výroby, ale také z bydlení samotných majitelů nebo jejich bylinkové farmy se těšte v některém z tištěných čísel Marianne Bydlení!

U nás jsou jejich výrobky k dostání na Pentik.cz, v kamenném obchodě v OC Spektrum v pražských Čestlicích a nově také v prodejně v OC Nový Smíchov.