REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maringotka plně nahradí klasickou dřevostavbu

Autor tohoto jedinečného projektu designér David Latimer má za cíl najít ideální způsob života, tak aby byl rozumný, a to ekonomicky, sociálně, ekologicky i esteticky. Přitom rozhodně není asketa a jeho domky jsou důkazem toho, že pouhých třiadvacet metrů čtverečních nevyžaduje absolutní minimalismus. Dokonale promyšlený interiér nabízí nečekané úložné prostory. „Růst společnosti přináší mnoho pozitiv krátkodobého charakteru, ale v průběhu času s sebou nese i mnoho negativních důsledků. S ideou, že život je krátký, vidím smysl hlavně ve sdílení, flexibilitě a existenci bez dluhů. Dobrý design by měl být k dispozici každému, bez ohledu na jeho socio-ekonomický stav. Prostor navíc nepotřebujete, nebude používat, a je zbytečné za něj platit,“ vysvětluje David Latimer základní ideu této malé dřevostavby. Jedním z jeho triků, jak zabránit pocitu stísněnosti v malém domě, je trávit hodně času venku. Další možností pak je poskytnout obyvatelům šanci zcela otevřít prostor. Právě proto je u tohoto domku vstup a výstup v obou stěnách. Dům lze napojit na inženýrské sítě, nebo je naopak nevyužívat vůbec . Je možné ekologicky zpracovávat odpad nebo připojit solární panely. Domek se dá postavit na podvozek, nebo na klasickou základovou desku. 

Skutečný luxus na malé ploše

Kdo by čekal, že zvenku rustikálně laděná dřevostavba, bude mít také interiér v podobně skromném duchu, toho čeká veliké překvapení. Najdeme tu totiž kombinaci různých druhů dřeva s kovem nebo kamenem, ručně tesaný cedr a ořech, žulu i keramiku. Na každém kroku je tu patrná kreativita tvůrců, kteří se pod hlavičkou americké firmy New Frontier Tiny Homes snaží dokázat, že se nemusíme bát vystoupit ze zaběhlých konvencí. „Minimalismus je poplatný funkčnosti. Neznamená to však, že se musíte zbavit nápaditosti a komfortu,“ říká David Latimer.

Vstup do maringotky vede v její středové části. Vlevo je vyvýšená kuchyně, kde nechybí indukční varná deska s pěti hořáky, digestoř, myčka na nádobí, nerezový dřez ani velká lednice. pod stropem z recyklovaného dřeva jsou ukryté výklopné boxy na drobné kuchyňské potřeby, pod podlahou je schovaný rozkládací stůl pro společnost až osmi osob a lavice k sezení s velkým úložným prostorem. Na opačné straně mini domku je patro na spaní, kam vstoupáte po žebříku, který má své místo pod kuchyňskou platformou. Koupelna je pod spacím patrem a je tu vířivka, sprcha, toaleta a úložnou skříňku s umyvadlem i pračku se sušičkou. Optimalizace prostoru a dokonalá řemeslná práce jsou důkazem, že počet metrů neurčuje kvalitu bydlení
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA