REKLAMA
REKLAMA

Práce s květinami je pro ni jako meditace

Olga Prinku se narodila v Moldávii, ale už 15 let žije ve Velké Británii. Vystudovala grafický design a vždycky se zajímavala o klasická lidová řemesla. Když založila rodinu, měla konečně víc času na své koníčky a právě v tu chvíli se zrodily její první kouzelné dekorace. 

Jak jste se dostala k výrobě květinových dekorací?

Bavilo mě vyrábění věnců. Jednou jsem před Vánoci chtěla vyrobit něco nového a tak jsem na  výrobu věnce použila staré zahradní síto, které posloužilo jako rám. Tu samou noc se mi zdál sen, že jsem oblečená v šatech z živých květin. Když jsem se pak vzbudila, začala jsem přemýšlet nad tím, jestli se to dá vůbec zrealizovat. A došlo mi, že tylová tkanina je trochu jako to zahradní pletivo, které jsem použila. Jen mnohem jemnější. Začala jsem tedy experimentovat s tylovou látkou a květinami. Od té doby už tuto techniku jen zdokonaluji.  

Počáteční experiment přivedl Olgu k vytvoření originálního rukopisu. 

Počáteční experiment přivedl Olgu k vytvoření originálního rukopisu. 

Které materiály používáte a kde berete jednotlivé přírodniny?

Natahuji tylovou látku přes vyšívací kruh. Nedávno jsem poprvé použila obdélníkový dřevěný rám. Některé z mých sušených květin a přírodních materiálů nakupuji online a jiné se pěstuji a suším sama v naší zahradě.

Je výroba časově náročná?

To opravdu záleží. Je možné udělat malý kruh za pár hodin, ale na některých z mých větších a složitějších věcí jsem pracovala měsíce.

Práce na velkých kusech Olze zabere i dlouhé měsíce, ale výsledek za tolik úsilí rozhodně stojí. 

Práce na velkých kusech Olze zabere i dlouhé měsíce, ale výsledek za tolik úsilí rozhodně stojí. 

Kde se inspirujete?

V přírodě. Ráda chodím na procházky poblíž místa, kde žiji s rodinou. Tady v oblasti North Yorkshire je spousta rozmanitých scenérií. Jsou zde rozlehlá rašeliniště a nedaleko dramatické pobřeží. Od počátečního nahodilého vyšívání květin na tylu jsem se mnohem víc přizpůsobila přírodě a jejímu cyklu. Nyní si všímám jednotlivých sezon a toho, jak jsou květiny rozmanité a pokaždé jinak krásné v různých etapách jejich životního cyklu - od pupenů přes květy až po semeníky.

 

Jsou chvíle, kdy se vám vyrábět nedaří?

Určitě. Občas mi práce nejde vůbec od ruky a zjišťuji, že je všechno o správném nastavení mysli. Pokud jsem netrpělivá nebo se snažím spěchat, dělám  chyby a pak musím trávit dvakrát víc času opravováním. Takže pro mě je moje práce vlastně druh meditační praxe - musím být schopná zpomalit a dostat se do správného rozpoložení.

Můžeme vaše výrobky někde koupit?

Obvykle svou práci neprodávám, ale spíš se snažím vytvořit nějakou ucelenou kolekci, kterou pak představím na nějakém uměleckém festivalu nebo na výstavě. Ale jestli chcete vyrábět se mnou, pusťte si mé online návody. Veškerý potřebný materiál je snadno dostupný. Výukové programy najdete zde: www.prink.com/tutorials
 

Vystudovala grafický design, ale vždycky milovala lidová řemesla.

Vystudovala grafický design, ale vždycky milovala lidová řemesla. Podařilo se jí tak skloubit dvě oblíbené činnosti. 

Ačkoli už ve Velké Británii žije dlouho, můžeme v její práci najít prvky moldavské kultury, odkud pochází. 

Ačkoli už ve Velké Británii žije dlouho, můžeme v její práci najít prvky moldavské kultury, odkud pochází. 

Veškerý potřebný materiál je snadno dostupný.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA