Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Ze starých tlakových nádob vyrábějí výjimečné doplňky do bytu

Vysloužilé tlakové nádoby nebo jednorázové plastové obaly se pod jejich rukama mění v nové stylové doplňky a funkční předměty.

Napadlo by vás, že z vysloužilého hasicího hasicího přístroje může být třeba nádherný květináč nebo originální lustr? Designéři Jakub a Josef ze studia NAHAKU dávají nový smysl již nevyužívanému a životní prostředí zatěžujícímu průmyslovému odpadu. Upcycling je jejich cestou, jak objevovat krásu jinak obyčejných věcí. Pojďte s námi nahlédnout do jejich světa.

Anna Černotová | 21. 11. 2019

Zaměřují se na tlakové nádoby a jejich další využití formou produktového designu. Pod jejich rukama vznikají ze starých věcí nová svítidla, misky, popelníky, vázy a květináče. Z použitých jednorázových plastových obalů na prosseco vznikají působivé lustry, skleněný buben staré pračky zase dovedou proměnit v nádhernou mísu. Proč nepracují s novými materiály, ale s tím, co už někdo použil a teď by to mělo skončit na skládce? 

Jakub a Josef alias NAHAKU vrací staré a nepotřebné věci zpátky do hry.

Jakub a Josef alias NAHAKU vrací staré a nepotřebné věci zpátky do hry.

„Plýtvání, nadbytečná produkce a s ní spojená spotřeba je aktuální téma. Týká se nás všech. Proto jsme se rozhodli jít cestou upcyclingu, jenž dává nový účel starým věcem, které by se jinak musely vyhodit. Je to pro nás způsob, jak objevovat krásu v obyčejných věcech a zároveň jde i o určitý vzdor proti konzumní, masové výrobě,” vysvětluje Jakub Kraus a dodává: „Všechno děláme ručně a u nás, řadu výrobních postupů si musíme vymýšlet sami, protože nikdo jiný to, co my, nedělá.“

Jejich výrobky zdobí soukromé domovy i mnoho komerčních prostor. 

Jejich výrobky zdobí soukromé domovy i mnoho komerčních prostor. 

Jejich světla ze zásobníků na prosecco naleznete například v pražském Manifesto Marketu Smíchov nebo v Marinádě – viničním domě v Pavlově, visela i na Švédské ambasádě v Praze nebo v showroomu Volva. V rámci upcyklace vytvořili Josef s Jakubem v AFI Butterfly celý strop provázaný jejich svítidly, k nimž využili skleněná dvířka praček (z těch jinak dělají třeba mísy na ovoce).

Technologie a postupy, kterými proměňují staré v nové, si museli designéři vyvinout sami. Málokdo totiž něco podobného dělá.

Technologie a postupy, kterými proměňují staré v nové, si museli designéři vyvinout sami. Málokdo totiž něco podobného dělá.

„Rádi bychom i přednášeli a vedli ateliér upcyklingu. Představa, že by to takhle fungovalo na celém světě, je ohromná,“ zamýšlí se nad plány do budoucna Josef Rozehnal. Ty nejbližší jsou ale omezeny na pouhou existenci studia: „Bohužel se nám stala nepříjemná událost, kdy nám během výstavy Designblok v Praze ukradli přímo z oploceného areálu výstaviště dodávku plnou našich produktů a skoro celé vybavení dílny. Pro nás to znamená paralýzu, protože nejen že bez vybavení nemůžeme pořádně vyrábět, ale zastihlo nás to uprostřed rekonstrukce nádražního domku z 19. století, který jsme se rozhodli zachránit a udělat si v něm atelier.

Jakub s Josefem proto spustili proto kampaň na portálu Hithit.com, kde se snaží vybrat prostředky na restart studia NAHAKU. Není-li vám téma udržitelnosti a upcyklace lhostejné, podpořit je můžete zde do neděle 24. listopadu.


Jakub a Josef ze studia NAHAKU zbytečně nezatěžují životní prostředí další výrobou, ale přetváří již vyrobené. Na Hithitu jim můžete přispět na to, aby se po nepříjemné události dokázalo jejich studio znovu rozjet.