REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

film, který ukazuje designérské duo Eamesových v novém světle

Snímek z roku 2011 minulý týden rozehřál start festivalu Den architektury a znova připomněl, jak těžké je být milující ženou geniálního muže. Talentovaná Ray Kaiser narozená v roce 1912 v kalifornském Sacramentu si vedla dobře. Studovala malbu v New Yorku a po setkání s Charlesem Eamesem a Eero Saarinenem na Cranbrook Academy v Detroitu začala pronikat do světa průmyslového designu.

Trio společně pracovalo na prototypu židle vyrobené z jednoho kusu překližky, která měla obstát v soutěži Organic Design in Home Furnishings pořádné v roce 1941. Výsledná Organic chair sice získala cenu, až do roku 1950 se ale nedala vyrobit. Hrdina všech designérů tak stvořil návrh, který dobře vypadal, ale vzhledem k tehdejším technologickým možnostem nefungoval. 

 

Organic Chair
Info ikona

Sláva jídelních židlí, které v Americe vyráběla značka Herman Miller a v Evropě vznikají pod hlavičkou Vitry, vlastně začala neúspěchem.

Život nedostudovaného architektka byl ve srovnání s Ray o poznání komplikovanější. Když ji potkal, byl manželem a otcem. Jenže vycítil, jak velký potenciál má jeho spolupráce s nadanou malířkou, jejíž cit pro barvy a kompozici skvěle doplňoval jeho záběr architekta a myslitele. Rozvedl se a s novou ženou stvořil neporazitelné duo, které udávalo směr v oblasti estetiky i technologických inovací. On si vybudoval renomé, ona obětovala svou kariéru a stala se jeho věrnou pomocnicí. Film dokumentaristy Billa Jerseyho nechává nahlédnout do jejího nitra, kde se chvíle euforie (při společném tvoření) střídaly s pocitem osamění (když věděla, že zůstává ve stínu jeho myšlenek a postavení)  až zradou (potom, co zjistila, že její charismatický manžel tak úplně nepatří jen jí).

 

Charles a Ray Eamesovi
Info ikona

Pokud náhodou ještě neslzíte, tak při sledování The Architect & The Painter určitě budete. Samozřejmě se i zasmějete. Vypravěč v podání okouzlujícího Jamese Franca (we all love him) vaše koutky ani slzné kanálky nenechá v klidu. Tomuhle filmu dáváme pět židlí Vitra z pěti!

K vidění online nebo v artových kinech.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA