Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Bydlení podle Feng Shui: Ložnice, 1. díl: kam s ní, barvy a vybavení

V ložnici použijte spíše jemné barvy zemitých tónů, příliš syté barvy a výrazné kontrasty by vás jen rušily. Foto: Kare Design

Každá místnost má podle filozofie Feng Shui nějakou ideální polohu v bytě a rozmístění nábytku v interiéru. Jak je na tom ložnice, v níž potřebujeme odpočívat, ale taky intimně žít?

PŘIPRAVILA: OLGA PROCHÁZKOVÁ

Olga Procházková | 7. 11. 2019

Pokud ložnici v domě nebo bytě teprve plánuji, umísťuji tuto místnost obvykle směrem ke klidnějším světovým stranám,“ říká zakladatelka Evropské školy Feng Shui, designérka Radka Košíčková (Hozmanová). „Nejlépe tedy sever, severovýchod, východ, jihovýchod nebo severozápad. Ložnice umístěná východními směry pomáhá našemu biorytmu jít v součinnosti s přirozeným stavem v přírodě. Vstávat do ranních paprsků je správné pro duši i tělo,“ upřesňuje.

Klidová zóna je to pravé

Vždy je dobré mít ložnici v takzvané klidové zóně, tedy někde mimo hlavní denní ruch. Vhodné je umístit ji přes chodbu či halu, do „zadních“ prostor domu. Neměla by být třeba přímo vedle obývacího pokoje nebo kuchyně, aby tam nedoléhaly ruchy z televize a společenského života rodiny. Pokud nemáte jinou možnost, pracujte s takzvanými nápravnými prvky, abyste ji zvukově a citlivě i prostorově oddělili.

Ložnice na jih

Máte-li odpočinkovou zónu bytu směrem na jih, kam celý den svítí slunce, kompenzujte příliv slunečních paprsků a energie vůbec dostatečným zastíněním. „Doporučuji venkovní markýzy, pergolu nebo jiná opatření tak, aby se teplo a světlo zadrželo dříve, než projde sklem oken,“ radí odbornice. Uvnitř pak je zapotřebí zatemňovacích neboli blackoutových závěsů, kvůli eliminaci světla, zejména v letních měsících. „Můžete si pořídit i dvojité závěsy, kdy jedny budou mít funkci stínicí a druhé dekorační.“

Ložnice by měla být zařízena přírodními materiály, v nichž se cítíme mnohem příjemněji. Foto: Ikea

Ložnice by měla být zařízena přírodními materiály, v nichž se cítíme mnohem příjemněji. Foto: Ikea

Barvy – špatně je šedá i výrazné kontrasty

Určitě bych nedoporučovala šedou, kamkoli a na čemkoli ve velké ploše, protože tato barva aktivuje spíše racionální složku naší osobnosti a emočně ochlazuje. Je barvou kovu, prvku, který vládne podzimu a nutí nás se spíše choulit a uzavírat do sebe. „Ty samé projevy pak podle Feng Shui přebíráme do vzorců chování ve vztazích," říká Radka Košíčková. „Často bývá ložnice barevně laděna ,moderněʻ, tedy monochromaticky, přičemž základem bývají bílá, šedá, taupe či smetana, doplněné necitlivě třeba červenou. Tento kontrast se pak podle Feng Shui přenáší i do vztahů." V ložnici bychom měli podporovat hlavně vřelé emoce a také zklidnění a relax. Na větší plochy volit spíše jemnou pískovou nebo lomenou smetanovou. Vhodné jsou i barvy prvku země od pískové, světlé okrové, béžové, pudrové po olivově zelenou. Do stinných místností lze vnést útulno opět pastelovými tóny, třeba zmíněnou pudrovou, světlejší kari nebo velmi jemnou hráškovou a to i na textilu, dekoračních látkách, povlečení, přehozu. Ložnice směrem na jih vyžaduje spíše ladění neutrální: kapučíno, smetanová, taupe.

Ložnice podle Feng Shui

Pudrové odstíny jsou vhodné do tmavších místností. 

Vybavení – materiály, které dýchají

Určitě je vhodnější ušetřit a koupit si kvalitní nábytek z masivu, nebo alespoň s dřevěnou dýhou. Přírodní materiály se vyplatí i při výběru textilu – koberce z vlny, látky z bavlny, hedvábí, doplňky z přírodních trav, banánového vlákna… „Vše kolem nás ovlivňuje naše momentální rozpoložení. Přírodní a směsové materiály s námi ,dýchajíʻ, nevnášejí pocitově chlad, v horku se z nich neuvolňují nežádoucí pachy nebo chemikálie,“ říká Radka. Na podlahu (ideálně dřevěnou) si určitě pořiďte koberce nebo běhouny, abyste při vstávání z postele dávali chodidla do měkkého a teplého podkladu. Koberec navíc tlumí kroky i zvuky, pomůže usadit pocit místnosti a samozřejmě působí stylotvorně. Postele by měly mít masivní čela. „Pevné čelo dává člověku jistotu v životě, je to takový symbol pevných zad. Plazí to pro všechna lůžka, i v dětských pokojích,“ dodává Radka Košíčková.

V dalším díle seriálu se podíváme na to, jak vybrat lůžkoviny, zda patří do ložnice fotky a jaké a v neposlední řadě se dozvíme, jak si poradit s divokými vzory. Předchozí díly seriálu najdete zde:

Bydlení podle Feng Shui: Obývák, 1. díl - sezení, nábytek a televize

Bydlení podle Feng Shui: Obývák, 2. díl - barvy, obrazy a osvětlení

Bydlení podle Feng Shui: Obývák, 3. díl: rozebíráme konkrétní příklady

Bydlení podle Feng Shui: Kuchyně, 1. díl - linka a spotřebiče

Bydlení podle Feng Shui: Kuchyně, 2. díl – spíž, barvy a materiály, stolování

Bydlení podle Feng Shui: kuchyně, 3. díl – rozebíráme vaše domovy! Linka zády do prostoru + úzká kuchyně

Bydlení podle Feng Shui: kuchyně, 3. díl – rozebíráme vaše domovy! Kuchyň ve dřevě + variace na černobílou

Bydlení podle Feng Shui: Dobře zařízená pracovna vám může přinést víc peněz i kreativity