Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Jak si sami spočítat, na kolik vás při rekonstrukci vyjdou nové podlahy, stěny a okna?

Info ikona
Řemeslníky si vždy dobře prověřte a pečlivě jejich práci kontrolujte.

Než se pustíte do větší rekonstrukce, je na prvním místě nutné zjistit, na kolik vás celá realizace vyjde. Poradíme, na kolik vyjde výměna oken, podlah a renovace stěn, včetně likvidace starého vybavení.

Terezie Benoni | 19. 08. 2022

Materiály: Cenově výhodné a kvalitní

Před nákupem se poraďte se zkušenými řemeslníky, abyste nekoupili materiály s malou životností, nebo naopak jste zbytečně nepřeplatili jen kvůli značce. Často se vyplatí shánět materiál svépomocí, sledovat sezónní výprodeje a využívat množstevních slev od jednoho prodejce. Nešetřete ale na kvalitních podlahách, oknech, stropech nebo na dveřích.

Podlahy

Cena demontáže starých podlahových krytin se odvíjí od typu materiálu. U PVC zaplatíte přibližně 30 Kč/m2, nejdražší bude demontáž podlahy prkenné za cca 80 Kč/m2. U prkenných podlah a parket se vyplatí přemýšlet nejprve nad jejich renovací. Pokud bude při renovaci potřeba odstranit jen vrchní tenkou vrstvu dřevní hmoty, tak se broušení vyplatí. Pokud by mělo být broušení výraznější, přestává být efektivní a náklady na brusný materiál a práci volají po koupi nové podlahové krytiny. (Cena za broušení parket je cca od 350 Kč/m2 v závislosti na typu laku a potřebě tmelení spár).

Místnost, kam budete novou podlahu pokládat, přesně zaměřte. Připočítejte rezervu na prořezy a případné budoucí opravy. „Při nákupu dlažeb nebo plovoucí podlahy doporučuji počítat navíc s prořezem kolem 10 %. Při nákupu PVC pak přizpůsobit šíři prodávané role šířce dané místnosti, aby vám nezbylo příliš mnoho PVC navíc,“ radí Michal Swadosch. U každé podlahy je důležité, aby byla položena na suchý a rovný podklad. Ideální typ podkladu zjistíte v technickém listu nebo kladečském předpisu vybrané podlahoviny. Výrobci stanovují konkrétní podkladové materiály, aby byl zachován nárok na plnou záruku. Řešením při vyrovnávání podkladu jsou často samonivelační stěrky (cena za instalaci včetně případného zbroušení a materiálu je cca 200 Kč/m2.) Při výběru podlahové krytiny zohledněte výši vašich úspor a účel dané místnosti. Metrážové koberce stojí cca 150–700 Kč/m2, PVC cca 250–700 Kč/m2, plovoucí podlaha cca 300–500 Kč/m2, dřevěná podlaha cca 800–2 500 Kč/m2, vinylová podlaha v click systému cca 800–1200 Kč/m2, dlažba cca 250–2000 Kč/m2. 

Info ikona
Místnost, kam budete novou podlahu pokládat, přesně zaměřte. Připočítejte rezervu na prořezy a případné budoucí opravy. 

Místnost, kam budete novou podlahu pokládat, přesně zaměřte. Připočítejte rezervu na prořezy a případné budoucí opravy.

Stěny

Nejprve si vypočítejte, jak velkou plochu stěn budete rekonstruovat. Různé pomocné kalkulačky najdete také na internetu – například na TvorbaCen.cz. Následně si rozmyslete, zda budete staré omítky osekávat až na cihlu, nebo jen částečně opravovat. Do osekávání omítky se pusťte ve chvíli, kdy je výrazně poškozená (vlhká, odfouklá, nestabilní atp.) nebo když chcete odhalit spodní cihly či kámen a využít jejich strukturu k okrášlení interiéru. Za náročnou práci na omítkách zaplatíte kolem 200 Kč/hod. Při složitém odstraňování si firmy účtují příplatkem za speciální nářadí. Mnohdy si ale vystačíte jen s částečnou opravou a renovací stěn. K ní se vám budou hodit krycí fólie a lepicí pásky (pohybují se v desítkách korun), štuky nebo malířské stěrky na vyrovnání trhlin a spár (50-200 Kč za čtyřkilové balení), penetraci (cca 200–400 Kč za pětilitrové balení) kvůli sjednocení savosti materiálu a samotná malba (bílé interiérové barvy vás vyjdou levněji než barevné, ceny se různí a odvíjejí se od jejich mechanických a krycích vlastností). „Na jednu místnost o velikosti 3 x 4 metry počítejte přibližně 15 kilo barvy,“ doplňuje Michal Swadosch. Pokud potřebujete předat malování profesionálům, pak orientační cena za vymalování panelákového 3+1 v bíle barvě je 9000 Kč. 

Info ikona
Plastová okna dnes mají opravdu skvělé vlastnosti, dřevo je zase vždy krásné.

Kvalitní plastová okna dnes mají skvělé izolační vlastnosti. Dřevěná eurookna jsou zase krásná a konstrukčně stabilní.

Okna

Výměnou oken můžete docílit výrazných tepelných úspor v objektech, proto jejich výběr nepodceňte. Rozhodující by pro vás měla být takzvaná konstrukční tloušťka profilu, za kterou se vyplatí připlatit a počet skel (ideální jsou trojskla). Plastová okna jsou nejvíce žádaná s ohledem na nižší cenu a snadnou údržbu. Při vysokých teplotách se však více rozpínají (bílý dekor je v tomto ohledu nejlepší). Hlavní předností dřevěných eurooken je pak jejich stabilní konstrukce a to platí i u nadrozměrných velikostí. Nevýhodou je o něco náročnější údržba (alespoň jednou ročně je dobré je natřít speciálním balzámem) a vyšší pořizovací cena. Do ceny oken se promítá počet skel, křídel, rozměr, dekor nebo například možnost vyklopení na ventilaci či fixní zabudování. Cena jednokřídlého plastového okna s dvojsklem (rozměr 1x1,2 m) začíná na cca 1800 Kč, srovnatelného dřevěného pak na cca 4000 Kč.

Zdroj informací: Kateřina Čížková, Michal Swadosch, Marianne Bydlení