Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Jak si zařídit chytrou domácnost opravdu chytře?

S rozšiřující se internetovou sítí přirozeně narůstá i počet moderních zařízení, která můžete ovládat na dálku. Nestálo by za to integrovat do chytré domácnosti kávovar nebo třeba pekárnu na chleba?

Nejprve si ujasněte, co od smart home v praxi očekáváte. V čem konkrétně vám má ulehčit každodenní život? Dále zohledněte, zda bydlíte v pronajatém bytě, nebo ve velkém vlastním domě. V neposlední řadě pamatujte na bezpečnost.
PŘIPRAVILA: KATEŘINA ČÍŽKOVÁ

Olga Procházková | 4. 02. 2020

Co by měla vaše chytrá domácnost umět?

Na úplném začátku dobře plánujte. Hodilo by se vám chytré osvětlení, které jde ovládat pomocí virtuálního hlasového asistenta? Instalování jednoho zařízení zvládnete s trochou trpělivosti svépomocí. Navíc je to dobrý způsob, jak si velmi zjednodušenou chytrou domácnost vyzkoušet přímo u vás doma. Chcete se naopak pustit do rozsáhlejší rekonstrukce domu a zapojit více chytrých zařízení do jednoho celku? Ujasněte si, co vše plánujete využívat, a podle toho hledejte pro vás nejvhodnější inteligentní řešení.

Bezdrátová varianta

Vybrat si budete muset také typ instalace. Bude pro vás vhodnější bezdrátové, nebo kabelové řešení? „Co se týče fungování chytré domácnosti, tak nejde mezi bezdrátovým řešením (například pomocí wi-fi, bluetooth) a kabelovým poznat rozdíl. Rozhodněte se podle typu objektu. V případě, že si koupíte hotový byt/dům a nechcete sekat do zdí, tak se hodí bezdrátová varianta. Využijete ji také ve startovním pronajatém bytě, ze kterého se budete za pár let stěhovat. Bezdrátová zařízení pak sbalíte a nainstalujete v nové nemovitosti,“ radí Milan Randl, výkonný ředitel společnosti Loxone, s.r.o.. U bezdrátové varianty nemusíte vždy potřebovat profesionální instalační firmu a je cenově dostupnější.

Díky chytrým žárovkám nebo LED páskům můžete snadno regulovat intenzitu světla v jednotlivých místnostech a také měnit jejich barvu. Řídí se pomocí speciálních ovladačů, dotykových panelů, mobilního telefonu nebo třeba prostřednictvím virtuálního hlasového asistenta. Světla v domě se mohou také automaticky rozsvěcovat/ zhasínat na základě vašeho pohybu v domě.

Díky chytrým žárovkám nebo LED páskům můžete snadno regulovat intenzitu světla v jednotlivých místnostech a také měnit jejich barvu. Řídí se pomocí speciálních ovladačů, dotykových panelů, mobilního telefonu nebo prostřednictvím virtuálního hlasového asistenta.

Kabelová varianta

„Drátová řešení chytré domácnosti jsou vhodná do novostavby domu, při totální rekonstrukci a vyžadují projektovou přípravu,“ říká obchodní ředitel Martin Wokoun ze společnosti YATUN, s.r.o.. Své opodstatnění mají ve velkých (například vícepodlažních) objektech, kde drátová technologie nabízí vyšší spolehlivost v případě dlouhých vzdáleností mezi chytrými zařízeními. V případě přenosu většího množství dat (kamerový systém, televize) poskytuje kabelový systém také stabilnější připojení. Pro získání kvalitního projektu se obracejte na profesionální firmy. Zvlášť u kabelových instalací by se vám dodatečné úpravy mohly velmi prodražit. 

Chytré termostaty dokážou efektivně snížit náklady na vytápění. Jedním z řešení je umístit speciální regulátory na kohouty topení v jednotlivých místnostech a nastavit je na preferovanou teplotu.

Chytré termostaty dokážou efektivně snížit náklady na vytápění. Jedním z řešení je umístit speciální regulátory na kohouty topení v jednotlivých místnostech a nastavit je na preferovanou teplotu

Kompatibilita a standardy

Velkým tématem chytré domácnosti je i kompatibilita a různé komunikační protokoly, které zařízení využívají. „Je určitě vhodné vybírat standardizovaný komunikační protokol, který používá více výrobců. Produktům, které spolupracují jen a pouze s produkty jednoho výrobce, bych se určitě vyhnul. Například bezdrátový komunikační protokol Z-Wave používají stovky výrobců a má velkou výhodu ve vyhrazené frekvenci – netluče se proto s wifi,“ říká Martin Wokoun. Výběr komunikační technologie nepodceňte. Všechna nově zakoupená zařízení budou muset být kompatibilní, jinak je nebudete moct do chytré domácnosti připojit. „Upozorňuji na rizika plynoucí z různých komunikačních protokolů. Může se totiž klientům stát, že nyní sice koupili věc se standardizovaným komunikačním protokolem, ale za pět let budou nová zařízení s novou vyšší verzí firmware a zařízení už nebudou funkční. V Loxone neuvažujeme o smart home jako o spotřebním zboží, ale jako o dlouhodobé investici do budoucna,“ říká Milan Randl.

Bezpečnost

Co se bude dít při výpadku proudu? „Standardní chytrou elektroinstalaci lze přirovnat ke klasické elektroinstalaci – pokud nastane výpadek proudu, je tma až do doby, kdy opět naběhne,“ popisuje Milan Randl. Dobré je proto pro bezpečnostní prvky zajistit záložní zdroj energie. Odemknete při výpadku proudu dveře do domu? Volte zámky, které v sobě mají vlastní zdroj energie (baterie) nebo je lze odemknout také klasickými klíči. Co se děje s mými citlivými daty? Doba vašich příchodů a odchodů nebo záznamy z kamer by se neměly dostat do cizích rukou. Ideální je, pokud nedochází ke sdílení vašich dat přes cloud (servery na internetu). Mít centrum systému v cloudu je velmi nevýhodné. „Každý rozumný systém by měl fungovat i bez internetu. Samozřejmě ke vzdálenému ovládání přes aplikaci v chytrém telefonu je cloud zapotřebí. Tam je třeba se ptát, zda výrobce používá osvědčená řešení a zabezpečení je na bankovní úrovni,“ říká Martin Wokoun.

Pravidelně zapomínáte nebo ztrácíte klíče? Řešením by pro vás mohly být Smart Lock zámky. Na trhu seženete klasické dveřní i visací varianty. Odemknete je bez použití klíčů prostřednictvím mobilního telefonu, tabletu nebo třeba chytrých hodinek.

Pravidelně zapomínáte nebo ztrácíte klíče? Řešením by pro vás mohly být Smart Lock zámky. Na trhu seženete klasické dveřní i visací varianty. Odemknete je bez použití klíčů prostřednictvím mobilního telefonu, tabletu nebo třeba chytrých hodinek. 

 

Foto: Unsplash.com