Nejnovější trendy ve floristice: aranžovací hmota je out

Sophie má své studio ve švédském městě Malmö. Je vystudovanou floristkou a květiny ji zajímají odjakživa. „Studovala jsem na zahradnické škole Ingvara Strandha a už tehdy jsem snila o vlastním květinářství a tento sen se mi splnil,“ pochvaluje si v záplavě čerstvých a voňavých květů. „Trendy v květinářství korespendují s celospolečenskou náladou a tak i v tomto odvětví je na prvním místě snaha provozovat tento obor udržitelně. To znamená, že se zcela přestává používat aranžovací hmota, která je špatná pro životní prostředí a hledají se jiné ekologické varianty a možnosti.”

Sophie má své studio ve švédském městě Malmö.

Sophie má své studio ve švédském městě Malmö. 

Květiny zavěšené od stropu
Podle Sophie stále roste trend sušených květin. Výhodou je bezesporu to, že vydrží dlouho skutečně krásné. Kombinace sušených a živých květin je stale častější a pokud přemýšlíte jak vaši kytici oživit, zkuste do ní zakompovat pár sušených květin a rázem bude vypadat úplně jinak. „Podle toho, jak trendy sleduji, už nebude rozhodující pouze druh květin, ale především to, zda jsou lokálního původu. Roste poptávka po místních a organicky pěstovaných rostlinách. Mám obrovskou výhodu, že beru květiny od dívky, která bydlí jen 20 minut cesty od mého obchodu. Konečně se mi podařilo získat pozemky a tak se již brzy pustím do pěstování svých květin.“

K růžím se dokonale hodí sušené komponenty, nebo jednoduché trávy. 

Zelená trendem letošního roku
Ve floristice tuto sezónu stále vládnou zemité tóny, kterým vévodí hnědá, béžová, šedá a bronzová. Právě v této kombinaci navrhla Sophie spolu s dánským fotografem Signem Bayem závěsnou kvetinovou dekoraci, kterou můžeme na jejich stránkách koupit. Významnou novinkou je také kombinace různých odsínů pouze jedné barvy. Floristika se už několik let vrací k přirozenosti a obyčejnosti. Kyticím stále vévodí luční kvítí. Ekvivalentem k těmto divoce vázaným kyticím je naopak promyšlená vazby, kdy se výrazné květy doplní o zelené listy. Spolu s nimi se ke slovu dostala rákos, listy trávy nebo sušená tráva. Módní kytice bude ta, která bude působit přirozeně.