Umíte správně kombinovat barvy?

Nejdříve si zopakujeme několik základních pravidel, která zaručeně fungují. Větší místnosti opticky zmenšíme a zútulníme použitím teplých a tmavších barev, podobně fungují také velké vzory, nebo kombinace různých vzorů i materiálů. Když potřebujete docílit opačného pocitu a malou místnost chcete alespoň na pohled zvětšit, pomohou vám světlé tóny a bílý strop. Dlouhá místnost bude vypadat kratší, když vymalujeme nejvzdálenější stěnu tamvším odstínem, nebo teplou barvou. Tím ji přiblížíme. Naopak krátkou místnost „natáhneme“ světlou barvou, nebo pověšením zrcadla. Vysoký strop na pohled snížíme teplou barvou, nízký natáhneme studenými tóny. Tím ale barevné čarování zdaleka nekončí!

Světlé tóny dokážou malé místnosti opticky zvětšit. 

Pro ostatní barvy v prostoru má šedá velký význam, protože právě díky šedé můžete „ztlumit“ ostré a příliš zářivé tóny na přijatelnou úroveň. Výhodou je, že můžete jednu stěnu vymalovat v neutrální šedé barvě a na jiné se díky tomu vyřádit. 

Správné kombinace
 „Pro to, abychom docílili krásného a příjemného domova, se nemusíme řídit pouze aktuálními trendy. Vybírejte vždy jako hlavní odstín ten, který je vám příjemný a zbylé barvy vhodně nakombinujte,“ radí designérka Alexandra Dýcková, která se podílí na utváření barevné palety Primalex Essence. „I přes to, že kombinace černé a bílé může na první pohled působit výrazně a tvrdě, jedná se o trend letošního roku. S černobílou kombinací si lze hezky hrát. Vymalujte stěnu, na kterou dopadá nejvíce světla, černou. Zbylé pak bíle. Docílíte minimalistické a čisté kombinace. Opět jsou také trendem odstíny zelené, modré čí tmavě tyrkysové,“ dodává. Červená je barva energie. Je tak vhodná především pro jedince se silně vyvinutou emoční stránkou osobnosti. Hodí se proto do místností, ve kterých potřebujeme být aktivní a pracovití. „Červená funguje perfektně s růžovooranžovými tóny, které vnáší do interiéru atmosféru jihu,“ vysvětluje Alexandra Dýcková.

Žlutá najde největší uplatnění v malých pokojích, kde není dostatek světla. 

Žlutou můžeme umístit do každé místnosti. Do koupelny, do kuchyně, do ložnice, dětského pokoje nebo do obýváku, žlutá se jednoduše hodí všude. Největší uplatnění najde však v malých pokojích, kde není dostatek světla. 

Šedá je zcela univerzální
Jedná se o spolehlivou základní barvu a vybízí k dalším kombinacím. Navíc se skvěle hodí jak do moderních, tak do klasicky či rustikálně pojatých domácností. Ladí s přírodními, nažloutlými, béžovými i pastelovými tóny. Zajímavě dokáže s interiérem pracovat také žlutá barva, která má jako každá barva množství odstínů a ani žlutá není výjimkou. „Tlumený útulný odstín kurkumy vytvoří hřejivý pocit domova, díky kterému se v něm budeme cítit „jako doma“. Není nikterak zatěžující na naše smysly a dovolí nám si oddychnout a nerušeně relaxovat. Ideální je tak do všech místností. Právě s šedou může vytvořit zajímavý kontrast,“ uzavírá Alexandra Dýcková.

Pastelové odstíny jsou hitem současnosti.

Pastelové odstíny jsou hitem současnosti. Jemné tóny pastelů blahodárně působí na psychiku člověka a dokážou zútulnit každý interiér. Jejich kombinací s jednoduchým nábytkem dosáhnete vysoce estetického výsledku.

Foto: Primalex