REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Všechno, co jste chtěli vědět o horkých sudech a báli se zeptat

Z jakého dřeva je nejvhodnější sud vybrat?

Mělo by být rozhodně kvalitní a trvanlivé. Sudy ze smrkového dřeva jsou nejlevnější, ale smrk má velmi krátkou životnost. Vhodné jsou naopak sibiřské borovice, modřín, tepelně upravené evo ThermoWood a exotická dřeva. Ovšem cena sudu z exotického dřeva mnohdy převýší cenu sudu s vnitřní vložkou, který je z hlediska trvanlivosti a údržby nesrovnatelný s celodřevěným.

Jak se obvykle řeší přítok a odtok vody?

Přítok je řešený klasickou zahradní hadicí, která současně poslouží při vyplachování sudu. Odtok by měl být vždy externě přístupný: nejlépe u dna umístěný „kulový“ ventil. Klasický vanový špunt není vhodný. Když budete chtít sud vypustit, budete muset použít prodloužený háček na vytrhnutí špuntu a nebo ho mít uvázaný na provázku, o nějž můžete kdykoli nešťastně zavadit. V neposlední řadě vanový špunt mnohdy netěsní perfektně a může se stát, že třeba po návratu z dovolené najdete sud prázdný, což u celodřevěného typu znamená mnohdy nenávratné poškození.

Je vždy potřeba koupit sud s poklopem?

Krycí víko je velmi důležité. Brání rychlému ochlazování vody a také vniknutí nečistot, například listí, do vody. Pokud je z nepropustného materiálu, například sklolaminátu, anebo tepelně izolační, dokáže zabránit i prolínání dešťové vody do sudu.

Jak dlouho v sudu vydrží voda?

Bez ošetření a bez „pohybuse voda v sudu poměrně rychle zkazí. Zásadním „problémempři provozování sudu, jsou organické nečistoty, zejména pot a taky šupinky odmočené kůže. Po třech dnech používání sudu bez filtrování vody, dojde k obarvení vody do odstínu heřmánkového čaje vlivem potu ve vodě a na dně sudu se usazují šedé šupinky kůže.

Je tedy nutná filtrace?

Ano, zejména koupete-li se denně. Bez filtrace je nutné vodu měnit a tedy opět ohřívat z počáteční teploty 3–8 °C. Pokud vodu filtrujete, vždy sud jen „dohřívátena požadovanou teplotu, 38–40 °C. Po 24 hodinách teplota vody v sudu podle okolní teploty klesne obvykle o několik, maximálně však 10–15 °C. Filtraci lze použít v podstatě jakoukoli. Použitelná je i nejlevnější kartušová filtrace. V případě pískové filtrace doporučujeme používat místo klasického křemičitého písku zeolit. Je jen o pár korun dražší než písek ale dokáže na sebe daleko lépe navázat organické nečistoty. Množství vody v sudech se podle velikosti produktu pohybuje v průměru od jednoho do tří kubických metrů vody, je tedy nesrovnatelně menší než u bazénu a tomuto je nutné přizpůsobit i množství přípravků na ošetření vody.

Kam sud nejlépe umístit a je třeba odborná instalace?

Sud by měl být co nejblíže k domu aby jste se v zimním období vyhnuli dlouhému přecházení a cestám do domu například pro občerstvení. Odborná instalace není vždy nutná ale záleží na typu produktu a jeho výbavě. Naprostou většinu sudů v dnešní době vybavujeme masážními systémy, v tom případě je lepší nechat si sud ustavit odborníky, současně se nechat proškolit a vyslechnout několik provozních rad. Přímý kontakt je vždy lepší, než následné studování návodu se základními informacemi.

Jak pečovat o celodřevěný sud, aby vydržel co nejdéle?

Celodřevěný sud nesmí být nikdy zcela vypuštěný, jen na nezbytně nutnou dobu. Pokud by došlo k vysychání sudu, jednotlivé lamely – a mnohdy stačí pouze jedna –, se můžou začít kroutit, což způsobí protékání. Oprava bývá velmi náročná. Sud musí být zcela rozebrán a opětovně sestaven. U starších sudů taková oprava, v případě poškození dřeva způsobeného rozkladem dřeva, už možná není.

Co impregnace vnitřní a vnější části?

Uvnitř nelze sud ošetřit žádnými běžnými přípravky, protože naprostá většina z nich je zdraví škodlivá. Jediný možný a přijatelný přípravek je včelí vosk. Nejlepší je aplikovat ho rozpuštěný – i dřevo sudu by mělo být taky dostatečně teplé. To se týká i dřevěného krycího víka a pádla. Z vnější části, doporučuji dřevo ošetřit oleji pro venkovní dřevěné terasy, které by měly vždy obsahovat přírodní lněný olej. Pozor, samotný lněný olej ale taky není příliš vhodný. Rozhodně nedoporučujeme lazury a jiné barvy. Stejně tak olej na nábytek není vhodný, protože se rychle odpaří.

Je možné v horkých sudech koupání, když je teplota pod nulou? 

V mrazivých dnech a dnech kdy je venku pochmurné počasí, je koupání v sudu nejhezčí a nejzábavnější. Například při teplotách -10°C a nebo -20°C, zažijete sněžení i při obloze bez mraků. Pára ze sudu se pár metrů nad sudem promění ve vločky, které na vás budou padat.

A jak sud ošetřit, když jsou mrazy, aby nepopraskal zamrzlou vodou?

Pokud je voda v průměrném sudu ohřátá na 38 °C, venkovní teplota je -10 °C a sud zakryjete krycím víkem, voda začne zamrzat nejdříve po třech dnech. Pokud sud nebudete používat je nutné v celodřevěném sudu upustit na úroveň 15 cm ode dna a vodu silně zasolit na úroveň mořské vody, tedy
3,5 % koncentrace a dostatečně sůl rozmíchat. Sudy s vnitřní
vložkou jednoduše zcela vypustit a napustit až když budete sud chtít používat.

Za jak dlouho se sud ohřeje? 

Záleží na typu sudu, typu ohřívacích kamen, počáteční teplotě vody a v neposlední řadě na kvalitě dřeva a jeho vysušení. Obecně se dá říct, že celodřevěný sud, který má vodu ve všech místech sudu, tedy taky pod lavičkami, budete ohřívat 4–6 hodin. Sudy s vnitřní vložkou, které nemají vodu pod lavičkami a v místech, kde je vody zbytečná, budete ohřívat 1,5–3 hodiny.

Jaký typ kamínek na ohřívání vody je nejlepší?

Předesílám, že nejvhodnější materiál je nerezová ocel.Nejběžnější a současně nejlevnější, jsou vnitřní kamna. Mají vysokou účinnost a z technického hlediska jsou jednoduchá na výrobu. Nevýhodou je, že zabírají místo v sudu a také je třeba manipulace se dřevem a následně popelem nad vodní hladinou. Dále používáme externí kamna. Ty jsou velmi vhodná pro snadnou manipulaci, nezabírají místo v sudu ale při silných mrazech mají tendenci zamrzat. Námi nejvíce používanými kamny, jsou kamna integrovaná do stěny sudu. Je s nimi snadná manipulace, mají vysokou účinnost, nikde nepřekážejí a obsluha je stejná, jako u krbových kamen.

Vy osobně byste doporučil sud s tryskami nebo bublinkami? Nebo spíš bez dalších technických vymožeností?

Tím že sudy vyrábíme, vyzkoušel jsem si všechny možnosti. Sud bez masáže má své kouzlo, masážní systém a osvětlení sudu jsou přidaná hodnota. Pokud se s mou rodinou koupeme v sudu, většinu z doby, kdy jsme v sudu, máme zapnutou bublinkovou masáž. Koupání je zajímavější, bubliny masírují i když jste pasivní. Světlo v sudu dokáže, pokud není předimenzované, prosvětlit sud a hlavně koupající na sebe vidí. Pokud je zapnuté externí osvětlení, vždy někomu svítí do očí a je nerovnoměrné.

Foto: Unsplash

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA