REKLAMA
REKLAMA

Předsíň na pražských Vinohradech prokoukla modrou výmalbou

Byt Dominiky Whistler a jejího manžela Simona vyráží dech velkými místnostmi, vysokými stropy a hlavně čerstvou proměnou předsíně. „Hodně jsme se inspirovali elegantním anglickým stylem, v němž převažují tmavé tóny. Na drobných detailech jsme zvolili zlatou, která na pozadí modré krásně vyniká,“ říká designérka Romana. Prostorné zádveří už v minulosti podstoupilo rekonstrukci, během níž se předchozí majitel rozhodl snížit strop sádrokartonovým podhledem. Ten úzkou místnost zbytečně zmenšoval, nepěkně vypadalo i bodové osvícení. Manželům se „moderně“ pojatý interiér nelíbil, a tak došlo na bourání. Stržený podhled odhalil krásnou původní klenbu a okno nad vstupními dveřmi, ale také potrubí a kabely. Estetický problém Romana vyřešila sádrokartonovou přístěnou vpravo za vchodem do bytu a podél stropu. 

Dávno je pryč doba, kdy jsme předsíň využívali jen na zouvání z bot a odhazování tašek. 

Stržený podhled odhalil krásnou původní klenbu a okno nad vstupními dveřmi.

Nápaditá výmalba

Z chodby vede mnoho dveří, včetně krásných dvoukřídlých. Renovací musel projít ale jen hlavní vstup. Dostal nový nátěr ve slonovinové barvě a celá předsíň tak dokonale ladí. „Výmalba stěn vychází z modrých odstínů dlažby. Sytá modrá je navíc barvou, které se dostává stále více pozornosti,“ popisuje Romana. Punc luxusu vnášejí do interiéru sametové doplňky, křišťálový lustr a zrcadlo se zlatým rámem. Všechno se leskne v měkkém světle vstupujícím přes matné sklo v obnoveném okně nade dveřmi. Hned za hlavním vstupem se nachází komora, takže nebylo zapotřebí předsíň vybavovat větším úložným nábytkem ani věšáky. Majitelům bohatě stačí botník a lavička na sezení či odkládání tašek. Jako artefakty starých časů (dům je z roku 1888) tu vyznívají designové retro vypínače v černém provedení. V zadní části předsíně si Dominika přála malou galerii s oblíbenými fotkami. Letos absolvovala kurz fotografie, takže ji může doplnit snímky z vlastní tvorby. Toto zátiší dodává prostoru intimní atmosféru. Pokojovky jednoduše umístěné na zemi dotvářejí dokonalé entrée pro mladé manžele i jejich hosty.

designérka Romana Jašková

Otázky pro designérku Romanu Jaškovou:

Proč jste na podlahu zvolila právě mozaikový obklad? 

V domě i v bytě bylo terrazzo, bohužel v poškozeném stavu. Hledala jsem alternativu a dlažby značky Winckelmans se mi už dlouho hodně líbí. Jsou to ručně dělané kachle probarvené v celém střepu bez glazury. Většinou se takové vzory prodávají v e-shopech už vyskládané, ale metr stojí tisíce korun. Vytvořila jsem si podrobný plánek a spočítala, kolik bude zapotřebí částí. Obkladač to pak podle něj skládal po kousku, nejmenší část měla třikrát tři centimetry. Byla to nejnáročnější část z celé rekonstrukce.

Líbí se mi, jak jste vyřešili problém s podhledem. Bylo to náročné?

Ideální samozřejmě je zasekat kabely a trubky přímo do stropu. To je ale velmi nákladné a náročné, proto se často schovají do podhledu. V tomto bytě v historickém domě je to však skoro zločin. Potrubí a kabely jsme proto zakryli sádrokartonem jen na nezbytně nutném prostoru.

Grafička Dominika Whistler bydlí s manželem Simonem na Vinohradech od jara.

Grafička Dominika Whistler bydlí s manželem Simonem na Vinohradech od jara. Byt byl sice po rekonstrukci, ale bez respektu k historii. Obzvlášť utrpěla předsíň, která potřebovala osvobodit od nevzhledného sádrokartonu.

Noblesní, a přitom útulnou atmosféru dotvářejí zarámované obrazy a fotografie, křišťálový lustr a také vypínače, které svým designem odkazují k historii místa.

Noblesní, a přitom útulnou atmosféru dotvářejí zarámované obrazy a fotografie, křišťálový lustr a také vypínače, které svým designem odkazují k historii místa.

Nejsložitější proměnou prošla podlaha. Designérka Romana vybrala dlažbu, která do starého domu padne jako ulitá.

Nejsložitější proměnou prošla podlaha. Designérka Romana vybrala dlažbu, která do starého domu padne jako ulitá. Náročnost složité mozaiky kompenzoval ohromující výsledek. Dlažba umocňuje genius loci a její modré prvky korespondují s výmalbou.

Foto: Robert Tichý

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA