REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4 tipy, jak zvětšit malý byt

Zájem o malé byty stále roste. Jsou ideální pro jednoho i pro dva. Přesto i sem potřebujete nějak poskládat veškeré nezbytnosti. Žádná domácnost se neobejde bez postele, stolu, skříní a nějakých úložných prostor. Existuje několik osvědčených tipů, jak se dá alespoň trochu malý prostor přifouknout.

Dvakrát měř, jednou řež

Víc než kdekoli jinde, je u malých prostor důležité přesné plánování. Všechno změřte a využijte doslova každý centimetr. Lepší než univerzální nábytek, je ten vyrobený na míru, který vám pomůže prostor dokonale využít. Je ale důležité myslet na to, že malému prostoru nesluší moc nábytku. Ideální je proto využít maximálně jednu stěnu, a zbytek nechat vzdušný.

Jednotné podlahy

Bytu tak opticky dodáte pár čtverečních metrů navíc, když sjednotíte podlahovou krytinu. Kromě toho by podlaha měla být světlá a v teplém odstínu. Obecně platí, že podlaha by měla být nejtmavší plochou v místnosti. Lepší, než koberec ode zdi ke zdi, by se měly volit spíše koberce kusové, ideálně v obdélníkovém tvaru, které místnost opticky protáhnou.

Světlé barvy

Velkou pozornost věnujte volbě barev. Tmavé barvy určitě nejsou vhodné a zdaleka nejhorší je červená. Ideální volbou pro výmalbu je bílá. Vhodnou alternativu pak představují světlé odstíny dalších barev. Důležité je myslet i na to, že zatímco takzvané teplé barvy přidávají na útulnosti domova, tak ovšem ubírají optické metry. U studených barev je to přesně naopak. V jedné místnosti by se však neměly společně s doplňky objevit více jak čtyři barevná spojení.

Dobré světlo

U malých prostor je denní světlo a osvětlení bytu velmi důležité. Při výběru osvětlení je dobré vsadit na střídmost – jak u velikosti, tak i u materiálu. „Optická kouzla způsobí například stolní světlo uměle naaranžované před zrcadlem či jinou plochou, ve které se může odrážet,“ radí odborník Tadeáš Tenkl z Hornbachu. Do malého bytu právě takové plochy, které jsou lesklé a nabízí světlu prostor na odraz, nepochybně patří.

Masivním stěnám odzvoněno

Do prostoru, který je potřeba opticky zvětšit patří otevřené skřínky, poličky, nižší nábytek a chytrá rozkládací a stohovatelná řešení. Dobré je myslet i na prostory, které nejsou běžně využívané a udělat z nich úložné. Jedná se například o policový systém nad dveřmi, úložné prostory v sedací soupravě či chytré skříňové systémy, díky kterým se využije každý decimetr místa. Dobrým řešením do malých bytů je i patrová postel.
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA